Znieczulenie ogólne (narkoza)

Niektórzy Pacjenci kwalifikują się do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie może wykonywać i prowadzić jedynie anestezjolog (specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii). To właśnie anestezjolog kwalifikuje pacjenta, wybiera leki i przeprowadza chorego przez okres od podania narkozy do wybudzenia,  jak i też monitoruje jego stan zaraz po zabiegu.

W naszym gabinecie znieczulenia prowadzi specjalista anestozjolog dr Rafał Sobański na co dzień pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywanego znieczulenia grupa specjalistów prowadzących zabieg w klinice ZGRYZ wykorzystuje nowoczesne urządzenia monitorujące pracę serca, ciśnienie krwi, tętno, stopień natlenowania krwi, a także stężenie tlenu i dwutlenku węgla w gazach oddechowych.

Leczeniu w narkozie poświęciliśmy jeden z odcinków TV ZGRYZ

 

O co pyta anestezjolog?

  • o przebyte i aktualne choroby,
  • o przebyte znieczulenia i ewentualne powikłania,
  • o uczulenia na leki,
  • o uczulenia na pokarmy i inne alergeny,
  • o przyjmowane leki.

Na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu, anestezjolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu lub może zlecić wykonanie dodatkowych badań albo konsultacji. Do zabiegów stomatologicznych stosowane jest znieczulenie ogólne – narkoza, a w przypadkach kiedy konieczna jest współpraca pacjenta z lekarzem stomatologiem stosuje się sedację, którą uzyskuje się poprzez podanie dożylne leków, wprowadzających pacjenta w stan ograniczonej świadomości.

Istotne! 6 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów stałych. 4 godziny przed zabiegiem nie wolno spożywać płynów. 

Kto może/powinien skorzystać z leczenia stomatologicznego w narkozie?

  • Osoby z dentofobią: gdy stres i strach przed dentystą prowadzi do zaniechania wizyt u stomatologa, narkoza może okazać się jedynym rozwiązaniem.
  • Trudne zabiegi: gdy planowany zabieg będzie źródłem silnego bólu, a pacjenta z różnych względów nie można znieczulić miejscowo np. przy silnym  szczękościsku.
  • Leczenie osób niepełnosprawnych: dzięki znieczuleniu, osoby o różnym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z pełnej palety usług stomatologicznych. Często podczas jednej narkozy wykonuje się kilka różnych zabiegów dentystycznych.

Stosuje się również usuwanie zębów pod narkozą.

Jeśli po analizie powyższego artykułu chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami jednej z naszych łódzkich placówek.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube