Usuwanie kamienia nazębnego – krok po kroku

W ostatnim wpisie informowaliśmy o zagrożeniach związanych z osadzaniem się kamienia nazębnego. Niezależnie od poziomu higieny jamy ustnej po pewnym czasie przebarwienia i złogi są na tyle duże, iż potrzebna jest interwencja stomatologa. Mimo tego, iż jest to zabieg klasyfikowany w ramach stomatologii estetycznej, to jednak nie można zapomnieć o jego zbawiennym wpływie na zdrowie całego organizmu.

Na pierwszy ogień idzie scaler – urządzenie generujące serie impulsów ultradźwiękowych. Jego końcówka chłodzona jest wodą. Ultradźwięki rozkruszają kamień nazębny, a strumień wody wymywa fragmenty. Osad na zębach jest miejscem bytowania wielu różnych bakterii – w czasie zabiegu drobnoustroje rozprzestrzeniają się w jamie ustnej, skąd mogą dostać się do innych części organizmu. Standardem w przychodni ZGRYZ jest wywiad poprzedzający procedurę oczyszczania zębów. W przypadku osób z chorobami ogólnymi (np. pacjenci nefrologiczni, kardiologiczni) stomatolog może uznać za konieczne zapoznanie się z opinią lekarza prowadzącego. U osób z rozrusznikiem do usunięcia kamienia stosujemy tzw. kirety (narzędzia ręczne).

Kolejnym krokiem jest piaskowanie, celem którego jest usunięcie drobnych osadów i przebarwień. Nośnikiem dla drobnoziarnistego, miałkiego piasku stomatologicznego jest woda pod ciśnieniem. Delikatny strumień kierowany na zęby pacjenta pozwala dokładnie oczyścić zakamarki i przestrzenie międzyzębowe, a także pokrytą mikroporami powierzchnię szkliwa, która ulega wybieleniu. Na koniec kosmetyka – polerowanie i zabezpieczenie zębów preparatami z dużą zawartością fluoru, fosforu i wapnia.

Piękny biały uśmiech nie jest jedynym efektem końcowym. Systematyczna dbałość o higienę jamy ustnej, niedoprowadzanie do chorób przyzębia (lub szybkie ich leczenie) stanowią istotny element ogólnej profilaktyki zdrowotnej. Jej zaniechanie może okazać się czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niektórych chorób ogólnych np. chorób układu krążenia. W kolejnych odsłonach naszego bloga podejmiemy również tematykę ciężarnych kobiet – w ich przypadku zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na m.in. niską masę urodzeniową płodu, czy nawet skrócenie czasu ciąży (przedwczesny poród).

Wszystkich zainteresowanych zdrowiem i urodą, serdecznie zapraszamy do przychodni ZGRYZ w Łodzi – na czyszczenie, piaskowanie i wybielanie zębów można umówić się telefonicznie.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube