Toksyna botulinowa

Przychodnia ZGRYZ od kwietnia oferuje usługi z zakresu medycyny estetycznej. Dlatego też na blogu rozpoczynamy nowy cykl tematyczny. Na pierwszy ogień idzie znana (i lubiana) toksyna botulinowa. A oto i 6 faktów na jej temat:

Czym jest i jak działa?

Toksyna botulinowa klasy A to naturalna neurotoksyna, produkowana przez beztlenowe laseczki Clostridium botulinum. Jej działanie ma charakter miejscowy i sprowadza się do upośledzenia komunikacji między nerwem i mięśniem – inaczej mówiąc toksyna botulinowa poraża wybrane mięśnie. Popularne określenie Botox jest nazwą handlową tylko jednego preparatu. Obok niego na rynku można znaleźć również inne firmy zajmujące się produkcją toksyny botulinowej dla potrzeb medycyny estetycznej.

Czy jest bezpieczna?

Toksyna botulinowa jest jedną z najlepiej rozpoznanych substancji w świecie medycyny. Od lat stosuje się ją m.in. w okulistyce, neurologii, ortopedii czy chirurgii. Inną kwestią jest sam dobór preparatu i poziom kompetencji osób wykonujących ostrzyknięcia. W gabinecie ZGRYZ zabiegi realizuje Iwona Kulesza Ochocka, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i lekarz stomatolog w jednej osobie.

Czy zabieg jest bolesny?

Stosując cienkie igły toksyna jest wprowadzana do odpowiedniego mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie i utrwalanie bruzdy. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, kolejne ostrzyknięcia są jak ugryzienie komara. Wrażliwe osoby, które charakteryzują się wrodzonym lękiem przed igłami, mogą zostać dodatkowo znieczulone specjalistycznym kremem.

Czy efekt zabiegu jest zauważalny od razu?

U każdego pacjenta czas pojawienia się pełnego efektu jest indywidualny. Z reguły pierwsze zmiany widoczne są po około 2-3 dniach, a zamierzone rezultaty zabiegu obserwujemy po około 5-7 dniach. Dzięki działaniu toksyny twarz odzyskuje świeższy i młodszy wygląd, mięśnie są rozluźnione, a ich praca nie doprowadza do zagniatania i ściągania skóry w postaci „niepożądanych” linii i bruzd.

Czy grozi mi paraliż twarzy?

Internet od lat ukazuje twarze znanych aktorów i celebrytów, u których doszło do częściowego zaniku mimiki twarzy. Warto jednak zauważyć, że stan ten zwykle nie jest efektem wyłącznie działania toksyny botulinowej. Związek ten poraża mięśnie czasowo, później (zwykle po około 3-6 miesiącach) ciało wytwarza nowe połączenia nerwowe i ruchomość mięśni, powodując ponowne pojawienie się zmarszczek. Nawet regularne stosowanie kuracji (nawet przez kilkanaście lat) nie doprowadza do trwałego unieruchomienia twarzy. Obserwuje się za to, iż mięśnie częściej eksponowane na działanie toksyny botulinowej dłużej odzyskują swój pierwotny stan. Tym samym efekt uboczny staje się swego rodzaju sprzymierzeńcem lekarza i pacjenta – efekt zabiegu utrzymuje się dłużej.

Czy toksynę botulinową można stosować jedynie u osób z głębokimi i utrwalonymi zmarszczkami?

Tak naprawdę nie ma określonej dolnej granicy wieku – jednakże jak podczas wykonywania każdej procedury medycznej zdrowy rozsądek jest wskazany. Lekarze są zgodni, że lepiej zacząć wykonywać zabiegi wcześniej, aby przeciwdziałać pogłębianiu się i utrwalaniu zmarszczek. Działamy wówczas profilaktycznie, efekty są bardziej subtelne, a stosowane dawki preparatu znacznie niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube