Stany zapalne dziąseł – zapobieganie i leczenie

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za zapalenia dziąseł: choroby ogólnoustrojowe, dieta, genetyka, czy palenie papierosów. Jednak to higiena jamy ustnej ma największy wpływ na stan tkanek przyzębia i mimo wielu akcji promujących prawidłowe nawyki, choroby dziąseł stanowią coraz częstszy problem.

Jak to się dzieje?

Po każdym spożytym posiłku na zębach odkładają się miliony bakterii, które kumulują się w postaci płytki nazębnej. Jeśli nie zadbamy o skuteczną higienę zębów płytka nazębna umiejscowiona na zębach najczęściej w okolicy brzegu dziąsła i w przestrzeni między zębami wywołuje stan zapalny manifestujący się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł. Stan ten pogarsza fakt, iż z czasem płytka nazębna twardnieje tworząc kamień nazębny, którego usunięcie szczoteczką jest niemożliwe. Innym problemem jest tworzenie się osadów np. z kawy lub papierosów, które powodują łatwiejsze przyczepianie się bakterii do bardziej chropowatych zębów.

Rozwiązanie problemu

W momencie powstania kamienia nazębnego i osadów nie możemy sami poradzić sobie z postępującym stanem zapalnym dziąseł. Rozwiązaniem jest udanie się do gabinetu stomatologicznego, gdzie przeprowadzony będzie zabieg profesjonalnej higienizacji. Składają się na niego dwa podstawowe etapy:

  • usunięcie kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych i usunięcie miękkich złogów nazębnych za pomocą diamentowych szczoteczek i past
  • usunięcie pozostałych osadów w trakcie tzw. piaskowania (ścierania osadu mieszanką specjalnego granulatu i wody pod ciśnieniem).

Zabiegi te są bezpieczne dla struktury zębów, a po każdym usunięciu złogów nazębnych powierzchnia zębów zostaje dokładnie wypolerowana. Podczas takiej wizyty zostaje przeprowadzony również instruktaż higieny jamy ustnej, gdzie dowiadujemy się o tym jak szczotkować zęby, w jaki sposób używać nici dentystycznej i jakich preparatów używać.

Gdy higienizacja nie wystarcza

Jednak gdy zaniedbamy sprawę higieny jamy ustnej stan zapalny dziąseł rozszerza się na tkanki otaczające ząb powodując obniżanie się dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości, rozchwianie zębów a w końcowym okresie także ich utratę. Proces ten przebiega z silnym krwawieniem z dziąseł, ich bolesnością oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Na tym etapie same zabiegi higienizacyjne nie są w stanie zatrzymać procesu chorobowego. Konieczny jest wtedy zabieg głębokiego, poddziąsłowego czyszczenia zębów z wygładzaniem powierzchni korzeni, który wykonuje się w znieczuleniu.  Polega on na wyczyszczeniu kieszeni dziąsłowych, czyli przestrzeni między zębami a dziąsłem. Dopiero wtedy przy zachowaniu idealnej higieny następuje zatrzymanie procesu chorobowego i gojenia się dziąseł.

W przypadkach zaawansowanego stanu zapalnego, kość zanika w znaczny sposób przez co zęby wykazują ruchomość. Dodatkowo bakterie mogą zainfekować miazgę zębów, czyli unerwioną i unaczynioną część zęba. Powoduje to bolesność zębów i konieczność leczenia kanałowego. Wymagana jest wtedy współpraca periodontologa, czyli specjalisty od chorób dziąseł i endodonty, czyli specjalisty od leczenia kanałowego. Dopiero interdyscyplinarne podejście do pacjenta może przynieść trwały efekt leczniczy.

Nawet bardzo zaawansowane procesy chorobowe mogą zostać zatrzymane, a tkanki wokół zębów regenerowane za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jest to możliwe dzięki dokładnemu usunięciu zmienionych tkanek i zastąpieniu ich materiałami kościozastępczymi i specjalnymi membranami.  Proces regeneracji trwa parę miesięcy, lecz przy zachowaniu dobrej higieny daje trwałe efekty.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube