Przed wakacjami warto …

W wielu magazynach i przewodnikach wakacyjnych można przeczytać co warto zrobić przed wyjazdem, by ten przebiegał bez większych kłopotów. My dentyści też mamy taką listę, oto i ona.

1) Warto skontrolować stan jamy ustnej na kilka tygodni przed wyjazdem. Lekarz dentysta sprawdzi zęby, ale również i dziąsła, a także zaproponuje leczenie jeśli to okaże się konieczne. Nie każdą procedurę medyczną da się zrealizować w ciągu jednej wizyty – dlatego też lepiej nie odkładać spotkania ze stomatologiem na ostatnią chwilę.

2) Warto rozprawić się nawet z małymi ubytkami – zmiany ciśnienia w kabinie samolotu, duża liczba zimnych płynów, alkohol i lody mogą spowodować, iż staną się one źródłem niepotrzebnego bólu.

3) Warto usunąć kamień nazębny – jest on idealnym siedliskiem bakterii atakujących zęby i prowadzących do zapaleń dziąseł. Obydwie dolegliwości nie tylko mogą popsuć humor, ale również uniemożliwić chociażby delektowanie się lokalną kuchnią. Ponadto przeprowadzenie tzw. profesjonalnego czyszczenia zębów (w skład, którego wchodzi usuwanie kamienia) ma zbawienny wpływ na wygląd zębów.

4) Warto zadbać o zęby najmłodszych – wizyta u stomatologa w trakcie wakacji z pewnością nie będzie miłym wspomnieniem. Należy też rozważyć usunięcie w kontrolowanych warunkach rozchwianych zębów mlecznych.

5) Warto sprawdzić, czy NFZ refunduje leczenie stomatologiczne zrealizowane w kraju, do którego wyjeżdżamy.

6) Warto przed wyjazdem wyposażyć się w małą pastę do zębów, małej pojemności środek do płukania jamy ustnej i szczoteczkę. Wakacje to nie czas na odpoczynek od higieny jamy ustnej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube