Paradontoza cz.2

Wiecie już Państwo czym jest paradontoza i jakie zmiany wywołuje – o tym pisaliśmy w poprzednim blogu z tej serii. Pozostaje jeszcze pytanie, jak i czy można ją leczyć? Zaczniemy od złych wiadomości – jeśli już doszło do paradontozy, to niestety pełne wyleczenie nie jest możliwie. Można jednak zrobić wiele, by wyhamować proces niszczący tkankę miękką przyzębia.

Walkę o zdrowie warto zacząć od wizyty u stomatologa. Ten zidentyfikuje wszelkie ubytki i zaproponuje stosowne leczenie. Kolejnym krokiem jest pozbycie się płytki nazębnej, będącej doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii – a warto nadmienić, że w naszych ustach może bytować nawet 700 różnych gatunków drobnoustrojów. Przynajmniej część z nich nie jest pożyteczna. Zabieg ten należy powtarzać raz na pół roku. Po sanacji jamy ustnej, przychodzi czas na mozolną profilaktykę.

Do mycia zębów używamy szczotki o średnio twardym włosiu. Wymieniamy ją co 4-8 tygodni, lub też gdy widać na niej ślady mechanicznego zużycia. Nie zapominajmy też o stosowaniu nici dentystycznej i płukanek. Idealnym rozwiązaniem byłoby zakupienie irygatora – nie jest to tanie urządzenie, ale niezwykle skuteczne w oczyszczaniu wszelkich zakamarków. Zęby myjemy dwa razy dziennie i po posiłkach, szczególnie tych, które w wyniku rozkładu silnie zakwaszają środowisko jamy ustnej (np. owoce i słodycze). Ale uwaga – po posiłku należy odczekać ok. 30 min. Wcześniejsze szczotkowanie może spowodować wcieranie kwasów i erozję szkliwa.

Kolejnym krokiem jest zmiana nawyków. Palacze powinni bezapelacyjnie porzucić szkodliwy nałóg. Nadmierne spożywanie alkoholu też nie jest wskazane. Pomoże za to zbilansowana i zróżnicowana dieta.

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że bakterie odpowiedzialne za paradontozę, mogą również atakować kość, w którą wkręcone są implanty. Tym samym powyższe zalecenia są aktualne również dla pacjentów po zabiegach implantologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube