Mycie zębów – nie tylko szczoteczka

W poprzednim odcinku przedstawiliśmy kilka podstawowych zagadnień związanych z myciem zębów. Zawsze gdy podejmowany jest ten temat rolę główną odgrywa szczotka. Kontynuując te filmowe porównania, dziś zerkniemy na bohaterów drugiego planu.

Nić dentystyczna – przed rozpoczęciem szczotkowania używamy nici dentystycznej, pozwala ona dotrzeć do wąskich przestrzeni międzyzębowych, nieosiągalnych dla włosia szczoteczki. Należy nitkować nie tylko wybrane przestrzenie, ale wszystkie dostępne szczeliny między zębami.

Płukanki – po zakończeniu szczotkowania jamę ustną warto jest przepłukać stosownym preparatem. Mitem jest, iż płukanki z alkoholem mają negatywny wpływ na nasze zęby. Skład preparatu należy dobrać do wieku, a także do preferencji. Niektóre dostępne na rynku środki dedykowane są np. osobom z paradontozą, czy też z kamieniem nazębnym. Płukanka pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej, a także niwelując ilość bakterii na języku, odświeża oddech.

Irygatory – to stosunkowo mało popularne urządzenie ma zbawienny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wyglądem przypomina szczotkę do zębów, jednak na jego szczycie zamiast główki z włosiem, znajduje się dysza wyrzucająca strumień wody. Jeśli zajdzie taka potrzeba wodę można połączyć z przepisanym przez lekarza lekarstwem. Powstały w ten sposób roztwór rozprowadzany na dziąsłach leczy np. zapalenie dziąseł. Osoby zdrowe również powinny zwrócić uwagę na irygator wodny – strumień bardzo dobrze i dokładnie czyści wszystkie przestrzenie międzyzębowe, a także te trudno dostępne – miejsca pod aparatem ortodontycznym, protezą, mostem itp.

Dokładna, sumienna higiena jamy ustnej z pewnością wpłynie na jakość uzębienia i zmniejszy częstotliwość wizyt dentystycznych do minimum. Mimo to warto przynajmniej raz na pół roku pojawić się u stomatologa na przegląd dentystyczny, w trakcie którego lekarz stomatolog sprawdzi jakość zabiegów higienicznych, oceni stan uzębienia i usunie ewentualne problemy i źródła bakterii. Nawet najdokładniejsze czyszczenie nie powstrzyma również narastania płytki nazębnej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj (link).

Zapraszamy do przychodni ZGRYZ na konsultacje.

 

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube