Licówki – piękny uśmiech na zawołanie

Piękny uśmiech to jeden ze współczesnych wyznaczników piękna. Niestety nie wszyscy możemy się pochwalić białymi i idealnie prostymi zębami. Cóż świat nie jest doskonały. Zarówno brak odpowiedniej higieny, nałogi, a nawet niektóre lekarstwa zmieniają barwę szkliwa. W następstwie nieszczęśliwych i nieprzewidzianych wypadków może dojść również do uszkodzenia tkanki kostnej.

Nałożenie licówki kompozytowej stanowi jeden z najszybszych sposób zmiany wyglądu zębów – pisząc „najszybszy” mamy na myśli dosłownie jedną docelową wizytę. Licówka pomaga zmienić kształt zębów, przykrywa przebarwienia, a także może zastąpić utracone fragmenty tkanki kostnej.

Jak w przypadku większości zabiegów stomatologicznych, podstawą jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta. Lekarz zaczyna od oceny stanu uzębienia i decyduje o dalszych działaniach. Absolutnie konieczne jest pozbycie się wszystkich ognisk próchnicy, stanów zapalnych, a także kamienia nazębnego (więcej na ten temat możecie przeczytać w jednym z poprzednich wpisów).

Tak przygotowane zęby są gotowe na założenie licówki. Dentysta izoluje wybraną ich grupę od dostępu śliny i osusza. Jeśli sytuacja tego wymaga powierzchnia zęba jest delikatnie szlifowana. Kolejnym krokiem jest wytrawienie powierzchni licowanej roztworem kwasu i instalacja bondu, który jest łącznikiem między tkanką kostną, a kompozytowym materiałem licówki. Docelowo nakłada się go warstwami, aż do uzyskania żądanego przez pacjenta efektu estetycznego. Przy odpowiednim poziomie higieny jamy ustnej, licówki kompozytowe można nosić nawet do 5 lat.

W jednym z kolejnych wpisów opowiemy więcej o licówkach porcelanowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube