Leczenie kanałowe (endodontyczne)

W gabinetach przychodni stomatologicznej ZGRYZ leczymy w oparciu o zasadę minimalnej interwencji i oszczędności tkanek zębów. Odpowiedzialnym i dbającym o higienę jamy ustnej pacjentom leczenie endodontyczne pozwala na dłuższe zachowanie własnego uzębienia.

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu i chemomechanicznym opracowaniu systemu kanałowego, a następnie jego szczelnym wypełnieniu. Dzięki najnowszym metodom endodontycznym w większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego w trakcie jednej wizyty, w znieczuleniu, bez konieczności dewitalizacji (popularnie nazywanej zatruciem) zęba. Miazga zęba jest tkanką wypełniającą jego wnętrze, zbudowana jest z naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz włókien nerwowych. Gdy ulega zakażeniu (zwykle poprzez ubytek próchniczy), powstaje obrzęk, który powoduje wzrost ciśnienia w nierozciągliwej komorze zęba. Jego bezpośrednim efektem jest wzrost nacisku na zakończenia włókien nerwowych – pacjent odczuwa go jako silny, często trudny do zniesienia ból. Konieczność leczenia endodontycznego może pojawiać się również na skutek urazu zęba, lub ze wskazań protetycznych. W niektórych przypadkach zakażona miazga staje się przyczyną stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych. Ból, ropień, czy też przetoka w okolicy dotkniętego chorobą zęba to popularne symptomy. Co ciekawe proces ten w niektórych przypadkach przebiega jednak bezobjawowo, a patologiczne zmiany widoczne są jedynie na zdjęciu radiologicznym. Leczenie endodontyczne może doprowadzić do całkowitej remisji zmian okołowierzchołkowych i regeneracji kości.

Mechaniczne opracowanie kanału jest kluczowym etapem leczenia. Usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, wymodelowanie właściwego kształtu kanału umożliwia odpowiednie chemiczne jego oczyszczenie. Proces ten wymaga obfitego płukania i dezynfekcji systemu kanałowego w miejscach niedostępnych dla narzędzi. Dlatego w gabinetach przychodni stomatologicznej ZGRYZ stosujemy najnowsze metody endodontyczne w celu zapewnienia najlepszej diagnostyki i kontroli procesu leczenia.

Puste kanały

Puste kanały

Wypełnione kanały

Wypełnione kanały

Rentgenodiagnostyka cyfrowa

Wykonanie zdjęć RTG tą metodą jest nieocenione w trakcie leczenia endodontycznego. Umożliwia określenie stanu tkanek okołowierzchołkowych oraz pozwala na ustalenie długości kanałów i dokładną ich lokalizację. Po zakończonym leczeniu uwidacznia natomiast stan po ostatecznym wypełnieniu kanałów.

Więcej na temat radiowizjografii możecie Państwo przeczytać tutaj.

Endometr

Zgryz Endodoncja2

Pomaga w określeniu długości kanału, aż do jego wierzchołka, definiując jaką część należy udrożnić i opracować.

Mikroskop zabiegowy Zgryz Endodoncja W czasie leczenia kanałowego stomatolog wykonuje zabiegi na bardzo ograniczonej i trudno dostępnej powierzchni. Sama komora zęba trzonowego to pole o wymiarach 4×5 milimetrów. Od niej odchodzą ujścia kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra. Sukces leczenia zawiera się w precyzyjnym działaniu. Dlatego specjaliści w przychodniach ZGRYZ stosują mikroskop zabiegowy umożliwiający nawet 20-krotne zbliżenie operowanego miejsca. Połączenie wspomnianego urządzenia optycznego z bezcieniowym światłem pozwala stomatologowi na wysoką precyzję pracy i pełną kontrolę jej przebiegu Mikroskop zabiegowy wykorzystywany jest w następujących przypadkach:

– lokalizacji ujść kanałów głównych oraz dodatkowych

– możliwość leczenia endodontycznego korzeni zębów o skomplikowanej morfologii

systemu kanałowego

– udrożnienie kanałów bardzo cienkich, zarośniętych lub zakrzywionych

– usunięcie past i cementów wypełniających kanał

– usunięcie wkładów koronowo korzeniowych, ćwieków srebrnych

– usunięcie złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych

– zamknięcie perforacji w obrębie dna komory, oraz korzenia zęba

– leczenie resorpcji wewnętrznych i zewnętrznych

Ponad 90% efektywność długo czasowego powodzenia leczenia to chyba najlepsze uzasadnienie dla stosowania mikroskopu w procesie leczenia kanałowego.   Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszym blogu: Leczenie kanałowe – fakty i mity Odbudowa protetyczna po leczeniu kanałowym   oraz videoblogu: Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami jednej z naszych łódzkich placówek.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube