Leczenie kanałowe – fakty i mity

Tytuł dzisiejszego wpisu nie jest przypadkowy – historie na temat leczenia kanałowego krążą od lat pomiędzy pacjentami, zwykle nawiązując stylistyką do horrorów. Prawda jak zwykle jest zgoła inna i postaramy się ją odkryć zadając trzy podstawowe pytania:

Dlaczego dochodzi do leczenia kanałowego?

Powodem jest oczywiście próchnica. Nieleczone ubytki są idealnym siedliskiem dla bakterii. Te przenikając do miazgi (silnie unerwionej i ukrwionej tkanki w jamie zęba) doprowadzają do rozwoju stanu zapalnego. Początkowe objawy obejmują nadwrażliwość na temperaturę i nacisk, jednak im rozleglejsze jest zapalenie, tym ból staje się większy i permanentny. Niestety dla wielu pacjentów dopiero tak ostry stan staje się motywacją do wizyty u stomatologa.

Na czym polega takie leczenie?

Niegdyś leczenie kanałowe sprowadzało się do zatrucia nerwu, czyli jego uśmiercenia. Jednak postęp medycyny pozwala na alternatywne postępowanie. Zabieg sprowadza się do oczyszczenia i chemomechanicznego opracowania kanału, celem usunięcie zmienionej chorobowo miazgi i bakterii. Następnie jamę zęba i korzenie wypełniamy specjalnym środkiem, zabezpieczając ząb przed kolejną infekcją. Ważne jest, aby cały proces wykonać z bardzo dużą precyzją. Dlatego też w gabinetach przychodni Zgryz stosujemy: mikroskop stomatologiczny, endometr (urządzenie pozwalające dokładnie zmierzyć długość kanału) i radiowizjograf (urządzenie RTG). Więcej na temat ich działania możecie dowiedzieć się z filmu, który opublikowaliśmy w poprzednim odcinku bloga na temat endodoncji. 

Czy będzie bolało?

Odwieczne pytanie wielu pacjentów. Na szczęście mamy uspokajającą odpowiedź. Nie będzie! Zabieg leczenia kanałowego poprzedzamy podaniem stosownej dawki leku przeciwbólowego. Jest to znieczulenie miejscowe, które przestaje działać kilka godzin po zabiegu. Wtedy, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może stosować doraźnie leki przeciwbólowe dostępne w aptece.

Kilka przypadków leczenia endodontycznego opisaliśmy w drugim odcinku naszego filmu nt. leczenia kanałowego. Dowiecie się również, jaką alternatywę pozostawia współczesna stomatologia pacjentom, u których z różnych powodów, leczenie kanałowe nie powiodło się.

 

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube