Kłopotliwe ósemki

„Zęby mądrości” to brzmi dumnie, niestety za ten swoisty prestiż niektórzy płacą dużą cenę. Jeśli chcielibyśmy określić ósemki jednym słowem, to należałoby powiedzieć – nieprzewidywalne. Dotyczy to zarówno ich budowy, czasu i sposobu wyżynania, ułożenia w jamie ustnej i wpływu na inne zęby.

Najgłębiej położone zęby trzonowe pojawiają się najczęściej między 17-25 rokiem życia, nie oznacza to jednak, iż niektórzy nie powinni się spodziewać prezentu od natury na 40 urodziny. Naukowcy i dentyści uważają, że około 10% populacji ma problemy z ósemkami. Jeśli jednak spojrzy się na liczbę pacjentów trafiających do przychodni z dolegliwościami związanymi z tymi zębami, to odsetek ten jest znacznie większy (czasami nawet 50%).

Niekiedy zdarza się, że problemowe zęby wyrastają jedynie częściowo – wtedy bakterie zbierają się pod płatem dziąsła, który przykrywa niewyrżniętą część zęba, prowadząc do stanów zapalnych. Czasami ze względu na zbyt małą ilość miejsca dochodzi do nacisku na pęczek nerwowy lub też powstawanie tzw. torbieli zawiązkowych. Zrotowane ósemkami, które wrastają w dziąsło, mogą uciskać na siódemkę i jej korzenie, a także zmieniać zgryz. W Europie Zachodniej rutynowym zabiegiem jest usunięcie wszystkich zębów mądrości, które nie wyrżnęły się prawidłowo do 18 roku życia. W Polsce sytuacja jest jednak inna.

Zdarza się, że pacjenci pytają wyrywać, czy leczyć? Generalna zasada, której trzymamy się w przychodni ZGRYZ zakłada utrzymanie naturalnego uzębienia jak najdłużej. Ósemki jako ostatnie trzonowce są zębami często zaniedbywanymi w trakcie codziennej higieny jamy ustnej. A to właśnie prawidłowe ich oczyszczenie szczoteczką (polecamy szczoteczki jednopęczkowe) oraz systematyczne używanie nici dentystycznej pozwala uniknąć przykrych powikłań. Dlatego też podczas regularnych kontroli w naszych gabinetach oprócz przeglądu zalecamy też zabiegi z zakresu profesjonalnego czyszczenia zębów (nie tylko ósemki na tym skorzystają) . Niestety jeśli dojdzie do zakażenia miazgi, to leczenie endodontyczne (kanałowe) ósemek nie należy do najprostszych – liczba i ułożenie kanałów jest różne u każdego z pacjentów. Oczywiście odpowiednia diagnostyka, użycie radiowizjografu i endometru pozwala nam dokładnie określić parametry kanałów, jednak mimo to sam zabieg nadal wymaga od specjalisty endodonty niemałego wysiłku, a od pacjenta cierpliwości.

Zapytacie Państwo, co z ekstrakcją? No cóż – tak, tak też nie jest prosta! Bardzo często usuwanie zębów mądrości sprowadza się do wykonania zabiegu z zakresu chirurgi stomatologicznej w znieczuleniu miejscowym. Na specjalne życzenie Pacjenta możemy również zastosować pełną narkozę. Kilka dni po ekstrakcji warto pilnować się kilku istotnych wytycznych:

  • nie jeść twardych pokarmów

  • nie pić alkoholu i napojów kofeinowych, nie palić papierosów

  • unikać szczotkowania w okolicy ekstrakcji

  • nie płukać intensywnie jamy ustnej

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące ósemek, zapraszamy do kontaktu z naszymi placówkami, lub też na wizytę kontrolną.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube