Czy leki mogą mieć negatywny wpływ na zęby?

Naukowcy dowiedli, iż około 40% osób zażywających leki, regularnie przyjmuje przynajmniej jeden rodzaj preparatu leczniczego, który może wywoływać zmiany chorobotwórcze zębów.

Tymczasem zdrowie zębów i dziąseł to wypadkowa kilku czynników: prawidłowej higieny jamy ustnej, niskowęglowodanowej diety, braku zaburzeń w wydzielaniu śliny i regularnych wizytach u dentysty. Dlatego też jeśli przewlekle chorujemy powinniśmy poinformować swojego dentystę o przyjmowanych lekach, by móc wspólnie wypracować odpowiednie metody profilaktyczne.

Wzmożona czujność i higiena jamy ustnej

 Osoby z astmą oskrzelową to pierwsza grupa pacjentów, którzy szczególnie powinni dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Wrocławscy lekarze zaobserwowali, że część inhalatorów wziewnych stosowanych przez astmatyków powoduje obniżenie pH w ustach, a tym samym sprzyja erozji szkliwa. Zwiększone ryzyko próchnicy występuje natomiast u astmatyków przyjmujących proszkowe leki wziewne, których jednym ze składników jest laktoza.

Kolejną grupą medykamentów, na które warto jest zwrócić uwagę są antybiotyki. Należy pamiętać, że w trakcie terapii mamy do czynienia z zaburzeniami równowagi naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, co sprzyja powstawaniu aft lub drożdżycy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj związek o nazwie tetracyklina. Kumuluje się on w szkliwie i powoduje przebarwienia. Dorośli nie powinni zbytnio obawiać się skutków ubocznych w odróżnieniu do dzieci przewlekle chorych, u których negatywne konsekwencje antybiotykoterapii tetracykliną mogą powodować zmiany na zębach.

Lekarze wykazali również, że duża gama leków dostępnych na rynku farmaceutycznym wpływa ujemnie na stopień produkcji i wydzielania śliny. W jamie ustnej spełnia ona bardzo ważną rolę w usuwaniu z powierzchni zębów i błon śluzowych resztek pokarmów, niepożądanych produktów metabolizmu bakterii (kwasów) oraz samych bakterii. Niewystarczający jej przepływ wydłuża czas pozostawania cukrów w obrębie jamy ustnej, a tym samym dłuższe działanie kwasów. To w prostej linii prowadzi do szybkiego rozwoju zmian próchnicowych. Do grupy środków powodujących nadmierną suchość w ustach zaliczamy niektóre leki antydepresyjne i uspokajające, moczopędne oraz antyhistaminowe.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube