Choroby dziąseł

Czy mamy do czynienia z problemem?

Jakiego rodzaju to problem?

Czy jest to:

 • Odsłonięcie szyjek zębów?
 • Obnażenie korzenia?
 • Obniżenie poziomu dziąsła?
 • Recesja dziąsła brzeżnego?

Pacjenci nazywają te problemy bardzo różnie:

 • parodontoza
 • ruchomość zębów
 • nadwrażliwość odsłoniętej szyjki zęba
 • zanik kości

Skutek jest jeden – UTRATA ZĘBÓW!

Jakie czynniki wpływają na ten stan i jak możemy to leczyć?

Stany zapalne dziąseł – jak im zapobiegać i leczyć

Stany zapalne dziąseł są coraz częstszym problemem. Mają na nie wpływ czynniki związane z chorobami ogólnoustrojowymi,  żywieniowe, genetyczne, palenie tytoniu ale przede wszystkim higieniczne. To właśnie jaką zachowujemy higienę zębów jest kluczowe w zapobieganiu chorób dziąseł i przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Po każdym spożytym posiłku na zębach odkładają się miliony bakterii, które kumulują się w postaci płytki nazębnej. Jeśli nie zadbamy o skuteczną higienę zębów płytka nazębna umiejscowiona na zębach najczęściej w okolicy brzegu dziąsła i w przestrzeni między zębami wywołuje stan zapalny manifestujący się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł. Stan ten pogarsza fakt, że z czasem płytka nazębna twardnieje tworząc kamień nazębny, którego usunięcie szczoteczką jest niemożliwe. Innym problemem jest tworzenie się osadów np. z kawy lub papierosów, które powodują łatwiejsze przyczepianie się bakterii do bardziej chropowatych zębów.

W momencie powstania kamienia nazębnego i osadów nie możemy sami poradzić sobie z postępującym stanem zapalnym dziąseł. Rozwiązaniem jest udanie się do gabinetu stomatologicznego, gdzie przeprowadzony będzie zabieg profesjonalnej higienizacji. Polega on na tym, że kamień nazębny zostaje usunięty za pomocą narzędzi ultradźwiękowych a osady specjalnym piaskiem, który uderza o powierzchnię zębów pod dużym ciśnieniem. Zabiegi te są bezpieczne dla struktury zębów, a po każdym usunięciu złogów nazębnych powierzchnia zębów zostaje dokładnie wypolerowana. Podczas takiej wizyty zostaje przeprowadzony również instruktaż higieny jamy ustnej, gdzie dowiadujemy się o tym jak szczotkować zęby, w jaki sposób używać nici dentystycznej i jakich preparatów używać.

Jednak gdy zaniedbamy sprawę higieny jamy ustnej stan zapalny dziąseł rozszerza się na tkanki otaczające ząb powodując obniżanie się dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości, rozchwianie zębów a w końcowym okresie także ich utratę. Proces ten przebiega z silnym krwawieniem z dziąseł, ich bolesnością oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Na tym etapie same zabiegi higienizacyjne nie są w stanie zatrzymać procesu chorobowego. Konieczny jest wtedy zabieg głębkiego, poddziąsłowego czyszczenia zębów z wygładzaniem powierzchni korzeni, który wykonuje się w znieczuleniu.  Polega on na wyczyszczeniu kieszeni dziąsłowych, czyli przestrzeni między zębami a dziąsłem. Dopiero wtedy przy zachowaniu idealnej higieny następuje zatrzymanie procesu chorobowego i gojenia się dziąseł.

W przypadkach zaawansowanego stanu zapalnego kość zanika w znaczny sposób przez co zęby wykazują ruchomość. Dodatkowo bakterie mogą zainfekować miazgę zębów, czyli unerwioną i unaczynioną część zęba. Powoduje to bolesność zębów i konieczność leczenia kanałowego. Wymagana jest wtedy współpraca periodontologa, czyli specjalisty od chorób dziąseł i endodonty, czyli specjalisty od leczenia kanałowego. Dopiero interdyscyplinarne podejście do pacjenta może przynieść trwały efekt leczniczy. Nawet bardzo zaawansowane procesy chorobowe mogą zostać zatrzymane, a tkanki wokół zębów regenerowane za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jest to możliwe dzięki dokładnemu usunięciu zmienionych tkanek i zastąpieniu ich materiałami kościozastępczymi i specjalnymi membranami.  Proces regeneracji trwa parę miesięcy, lecz przy zachowaniu dobrej higieny daje trwałe efekty.

Na każdym z tych etapów istotną rolą jest nasze, czyli pacjentów uświadomienie sobie, że to od nas i naszych nawyków higieniczych zależy stan dziąseł i utrzymanie zębów na długie lata.

Oto przykład zabiegu, który można wykonać w przypadku recesji dziąsła

Recesje dziąsłowe, czyli obniżenie poziomu dziąseł z jednoczesnym odsłonięciem korzeni zębów są coraz częstszym problemem u naszych pacjentów. Najczęstsze przyczyny ich powstawania to np. zbyt mocne szczoteczkowanie zębów, stosowanie niewłaściwej metody mycia zębów, przeciążenia czy też nieprawidłowa pozycja zębów. Dlatego zanim zaczniemy leczyć recesje naszym zadaniem jest eliminacja czynników je wywołujących.
W dzisiejszych czasach zwraca się uwagę nie tylko na kształt i kolor zębów, ale także na ich proporcję i relację względem zdrowego dziąsła. Wzrastające wymagania estetyczne zmotywowały nas dentystów do wprowadzenia nowych metod leczenia recesji dziąsłowych. Obecnie naszym celem jest nie tylko pokrycie odsłoniętych korzeni zebów, ale także pogrubienie dziąsła, aby recesje dziąsłowe nie nawracały. Stosujemy mikrochirurgiczne metody zabiegowe, używając specjalnych narzędzi oraz pracujemy z powiększeniem pola zabiegowego, tak aby pracować możliwie jak najdelikatniej. Ma to wpływ na szybsze gojenie rany, mniejszy dyskomfort dla pacjenta i lepszy efekt estetyczny.
Na zdjęciu 1 przykładowe recesje przy dolnych zębach przedtrzonowych. Pacjent odczuwał nadwrażliwość tych zębów i w związku z tym zdecydowaliśmy się na zabieg pokrycia recesji metodą tunelową. Podczas zabiegu wykonano tunel w dziąśle, do którego przeszczepiono tkankę łączną pobraną z podniebienia. Całość przytwierdzono szwami do zębów. Na zdjęciu 2 widoczne miejsce zabiegu po 9 dniach gojenia. Pacjent nie zgłaszał żadnych problemów w okresie między wizytami, a efekt estetyczny oceniamy jako bardzo dobry. Uzyskano całkowite pokrycie recesji przy zębach, a także pogrubienie dziąsła zapobiegające nawrotom recesji. U tego pacjenta wystarczył jeden zabieg, natomiast w bardziej skomplikowanych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie większej liczby zabiegów.

obniżenie dziąseł

recesje dziąsłowe

 

Leczenie chirurgiczne recesji dziąsłowych czyli odbudowa prawidłowej linii dziąseł i przywrócenie estetycznego uśmiechu.

pawel-porczyk - przeszczep dziąsłaDr. Paweł Porczyk podejmuje się leczenia u pacjentów z recesją dziąseł, którzy mają zaawansowana chorobę , wrodzony delikatny biotyp dziąseł i dużą determinację w stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego –chętnie i z dużą starannością je wykonują .
Stosujemy wiele metod zabiegowych celem pokrycia takich recesji czyli odsłoniętych szyjek zębowych jak np.:

 • przesuniecie płata dziąsłowego,
 • przeszczep dziąsła i tkanki łącznej i z podniebienia,
 • wszczepienie błon –membran resorbowalnych z augmentacją,
 • rekonstrukcję brodawek dziąsłowych poprzez przeszczepy dziąsłowe,
 • połączenie kilku wybranych metod w zależności od konkretnego przypadku, wspomagane poprzez metody uzupełniające takie jak :
 • szynowanie zębów,
 • podcięcie wędzidełek,
 • usuwanie zmian na błonie śluzowej,
 • odpowiedni dobór metod uzupełnień protetycznych:
  • implantacja zębów,
  • uzupełnienia braków zębowych protezami szkieletowymi, szynoprotezami itd.,

PLAN LECZENIA JEST USTALANY INDYWIDUALNIE DLA KAŻDEGO PACJENTA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube