Chirurgia stomatologiczna

Historia chirurgii stomatologicznej sięga drugiej połowy XIX wieku. Jest to jedna ze specjalności stomatologii, wymagająca przygotowania z zakresu chirurgii ogólnej. Większości osób termin „chirurgia” nie kojarzy się zbyt dobrze – jednak wizję krwawych operacji na fotelu dentystycznym należy włożyć między bajki. Współczesna chirurgia stomatologiczna – wspomagana nowoczesnym osprzętem medycznym – zmierza do atraumatycznego usuwania zębów i odtwarzania tkanki w jamie ustnej. W przychodni ZGRYZ wykonujemy wszelkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Ekstrakcje

Proces usunięcia zęba – czyli jego ekstrakcji – może mieć charakter zabiegu w znieczuleniu miejscowym, lub też zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. W pierwszym przypadku ząb usuwany jest poprzez jego rozchwianie i wyjęcie ze szczęki. Jeżeli sytuacja wymaga tego, chirurg zakłada szwy na ranie, przyspieszając proces gojenia.

Niekiedy jednak mamy do czynienia ze skomplikowanymi ekstrakcjami np. wyrzynających się ósemek, czy też tzw. zębów zatrzymanych (zwykle ósemki i kły). Pacjenci przychodni ZGRYZ mają możliwość skorzystania z zabiegów chirurgicznych w narkozie (więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać tutaj).

Usuwanie torbieli

W fachowym języku medycznym usuwanie torbieli to cystectomia. Torbiele stanowią patologiczne struktury, mogące pojawiać się m.in. w obrębie kości szczęki i żuchwy. Ich etiologia (tj. sposób i powód powstawania) jest różna. W każdym przypadku konieczna jest jednak interwencja chirurga stomatologa, a następnie obserwacja i w niektórych przypadkach badanie histopatologiczne wycinka w celu dokładnego określenia charakteru torbieli.

Periochirurgia

Niekiedy odpowiednia higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca dla utrzymania zdrowia tkanek miękkich przyzębia. Pewne patologiczne zmiany tych tkanek lub ich przerost wymagają interwencji chirurgicznej. Celem zabiegów na przyzębiu jest usunięcie choroby lub też odtworzenie stanu tkanki sprzed choroby.

Chirurgia endodontyczna

Zachowanie zdrowych zębów w jamie ustnej wymaga niekiedy wycięcia ich chorych fragmentów. Jednym z następstw powikłań leczenia kanałowego mogą być zmiany okołowierzchołkowe zęba – wtedy należy dokonać resekcji, czyli odcięcia wierzchołka korzenia wraz ze zmianami.

W ofercie przychodni ZGRYZ znajdują się również tzw. korekty. Jednym z powszechnych zabiegów jest np. podcinanie wędzidełka, czy wycinanie kaptura dziąsłowego. Zabiegi chirurgiczne często są wstępem do odtworzenia uzębienia przy użyciu implantów (więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać tutaj).

Alternatywą dla klasycznych metod chirurgicznych, jest stosowane w niektórych przypadkach urządzenia do cięcia i koagulacji – wiele zabiegów, nieprzyjemnych dla pacjenta można za pomocą tego nowoczesnego aparatu przeprowadzić szybciej i zdecydowanie mniej boleśnie, zapewniając również łatwiejsze gojenie pozabiegowe.

Comments are closed.

-->
ZGRYZ na FacebookuZGRYZ na YouTube